Newsroom

V Cihlovce je základem to, co je jinde luxus

Projekt Cihlovka je ukázkou citlivé přestavby starého výrobního areálu. Již první etapa byla navržena jako energeticky úsporná stavba, druhá etapa míří ještě výše a stala se prvním pasivním bytovým domem v Hradci Králové. Na obvodových a vnitřních nosných stěnách zvolil investor na základě BIM modelu velkoformátové vápenopískové tvárnice Silka Tempo od společnosti Xella.

®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Petra.Cleary •

Kukleny byly spící, okrajovou částí Hradce Králové. To se i díky rodinnému developerovi NOHO mění. Cílem autorů obou etap bylo vytvořit koncept bydlení odpovídající 21. století i životnímu stylu nově oživené části města. Již s první etapou (nominovaný projekt 24. ročníku soutěže Best of Realty 2022) proměnil tým NOHO zapomenutý tovární areál v udržitelné bydlení se spoustou technologických vychytávek.

Novostavba 2. etapy projektu Cihlovka má šest nadzemních podlaží a jedno podlaží podzemní, byty se nacházejí od prvního nadzemního podlaží, přičemž část přízemí je určena pro komerční prostory. Řešení pater je dispozičně obdobné, pouze ustoupené šesté nadzemní podlaží obsahuje atypické byty s prostornými terasami. V projektu jsou zastoupeny všechny velikostní kategorie bytů (1+kk až 4+kk).

Důležitým motivem autorů bylo zachování charakteru místa s industriální tradicí

Nárožní objekt je novostavbou, směrem do náměstí má výrazný rastr jako reminiscence na skeletové industriální stavby. Do Pražské třídy se obrací fasádou s prořezy tak, aby byla kompozice v nárožní poloze vyvážená. Stěrkové fasády se speciální povrchovou úpravou doplnila velkoformátová prosklení a prořezy lodžií. Materiály autoři volili s ohledem na svůj koncept – základem jsou omítané fasády, které v původním řešení převažovaly. V interiéru pracovali také s přiznanými cihlami. Dispoziční řešení bylo vedeno snahou přinést do bytů co nejvíce atmosféry klidného a slunného dvora. „Rozlehlá lokalita bývalé koželužny je krásným příkladem zanedbaného brownfieldu, který se postupně daří proměňovat v atraktivní lokalitu. V obou etapách Cihlovky se nám navíc podařilo zachovat industriální charakter celého místa s využitím původních prvků, kterým je například tovární komín v těsné blízkosti novostavby,“ uvedl Tomáš Vrbický, zakladatel společnosti NOHO.

Nosné stěny nižších podlaží jsou z monolitického železobetonu a z vápenopískových cihel Silka

Investorem projektu je společnost NOHO, návrh vypracovali architekti ze studia Med Pavlík. Celou stavbu realizovala jako generální dodavatel stavby společnost STAKO společnost s ručením omezeným z Hradce Králové. Společnost Xella nejdříve vytvořila BIM model stavby a po odsouhlasení cenové nabídky vypracovala podrobné kladečské plány jednotlivých zdí. „Konstrukce obvodových a nosných stěn jsou vyzděny z velkoformátových tvárnic Silka Tempo 180 a 240 mm. Pro investora byla hlavní motivací finanční úspora a růst užitné plochy, velkou roli hrály i akumulační a akustické vlastnosti vápenopískových tvárnic Silka. Dosavadní průběh je z pohledu investora projektu hodnocen velmi dobře, se zděním velkoformátových tvárnic pomocí minijeřábů si poradili i pracovníci stavební společnosti STAKO. Komplikací byla jedině výměna pracovníků a potřeba zaškolit na práci nový tým, ale i to jsme společně zvládli,“ říká Josef Čermák, manažer pro klíčové zákazníky ze společnosti Xella.

 

Maximální úspory energií a využití OZE jsou u Cihlovky standardem

Fasáda je zateplena šedým polystyren tl. 200 mm a minerální vatou tl. 240 mm. Šedým polystyrenem je izolována také plochá střecha. Těžké plovoucí podlahy byly opatřeny zvukovou izolací. Okna mají izolační trojskla Uw= 0,7-0,8 W/m2K, nechybí ani venkovní žaluzie, které zvyšují tepelný komfort v interiéru objektu. V domě je automatické větrání s rekuperací tepla, okna však úmyslně autoři ponechali otevíravá. Byty vytápí teplovodní podlahové topení, v létě se místnosti mohou podlahou ochlazovat. Úspory energií jsou zajištěné díky tepelnému čerpadlu, které využívá energii pomocí hlubinných vrtů. A na střeše domu jsou fotovoltaické panely, vyrobená elektřina s využívá v běžném provozu společných prostor i bytů.


Sdílejte tento článek

.

Články

Mohlo by vás zajímat