Newsroom

Informace pro architekty a projektanty týkající se změny v sortimentu Xella k 1. 5. 2024: Co je důležité vědět?

Připravili jsme pro vás přehled 4 hlavních změn v našem sortimentu. Všechny tyto změny naleznete v brožuře Přehled materiálových vlastností a produktů 2024.

vladislav.posekany •

1. Změna označení tvárnic: Slovní názvy místo tříd pórobetonu

Z brožur postupně vymizí zařazení tvárnic dle tříd pórobetonu a tvárnice budou označovány pouze konkrétním názvem a dále v tabulkách konkrétními hodnotami dle jejich deklarovaných parametrů. Při výběru tvárnic, je tedy nutné se orientovat dle normalizované pevnosti v tlaku.

2. Ytong Klasik místo Univerzalu: Co to znamená pro vaše stavby?

K 1.4.2024 byla ukončena výroba tvárnic třídy P3-450 s názvem Ytong Univerzal.

Do projektů nyní doporučujeme navrhovat výrobky řady Ytong Klasik a v případě požadavku na zvýšenou pevnost Ytong Statik. U výrobků řady Ytong Klasik jsme vylepšili parametr průměrné pevnosti v tlaku a součinitel tepelné vodivosti, zároveň došlo z rozšíření portfolia Ytong Klasik o tloušťky tvárnic 300 mm v hladkém i PDK provedení a 375 mm v PDK provedení.

V projektech, kde je nyní Ytong Univerzal navržen, lze provést záměnu za Ytong Statik bez posouzení, případně za Ytong Klasik po statickém posouzení.

Určitou výhodou může být i to, že se na celou stavbu použije jeden typ materiálu tvárnic a tím se eliminují zmatky, kam co patří.

Bližší informace a hodnoty naleznete v produktových listech:

Tvárnice pro nosné stěny

Tvárnice pro nenosné stěny

V případě nejasností kontaktujte svého Xella technického poradce.

3. Rozšíření sortimentu vápenopískových tvárnic Silka

Od 1.4.2024 jsme rozšířili sortiment velkoformátových vápenopískových tvárnic Silka třídy 20-2,0. K základním formátům Silka XL o rozměrech 498x240x498 a 498x175x498 mm, jsou k dispozici rozměrové doplňky Silka KR a Silka KQ.

4. Nové hodnoty pro výpočet statiky stěn

V zadní části brožury Přehled materiálových vlastností a produktů jsou pro vás připraveny nové tabulky s hodnotami pro výpočet statiky stěn. Připravili jsme přehled upřesňujících hodnot pro výpočet statiky stěn z tvárnic Ytong i Silka. Dříve nebyly tyto hodnoty jasně specifikovány, což vedlo k nejednoznačnostem a nesprávným výpočtům. Mnoho projektantů se buď pokoušelo odhadovat, nebo zvolili bezpečnostní přístup a dosadili do výpočtů hodnotu “0”. Nyní již můžete pracovat s větší přesností a spolehlivostí.

Tyto tabulky naleznete v zadní části brožury Přehled materiálových vlastností a produktů.

Brožura k nahlédnutí


Sdílejte tento článek

.