Newsroom

Jednovrstvý nízkoenergetický dům se systémovými doplňky

Pan Kohút je majitelem klempířské firmy na jižní Moravě a při své práci nasbíral řadu cenných poznatků ze stavebnictví, z nichž mohl čerpat i při stavbě vlastního domu. Rozhodl se vsadit na ucelené systémové řešení, a to mu nabídl Ytong.

®

Dominik Rašek •

Pan Kohút je majitelem klempířské firmy na jižní Moravě a při své práci nasbíral řadu cenných poznatků ze stavebnictví, z nichž mohl čerpat i při stavbě vlastního domu. Rozhodl se vsadit na ucelené systémové řešení, a to mu nabídl Ytong. Vybral si jednovrstvé zdění bez zateplování a pro perfektní výsledek při zvolil také zakládací tvárnice Ytong Start. Celkovou kvalitu stěny podpořil použitím vnější tepelněizolační omítkou rovněž od tohoto výrobce.

Proč se rozhodl právě pro jednovrstvé zdění bez použití zateplování? „Chtěl jsem dům ve stylu dřevo, kámen, zdivo. Nic umělého, žádný polystyren,“ vysvětluje pan Kohút. Pro tento typ výstavby Ytong nabízí již několik let svůj nejžádanější produkt, řadu tepelněizolačních tvárnic Lambda YQ, které zde byly použity v šíři 450 mm. Tento materiál byl již s předstihem vyvinut tak, aby plně vyhovoval i normám, které vejdou v platnost po roce 2020. „Stavba z Lambdy šla rychle a vše bylo naprosto přesné a rovné. Vyhovuje mi také, že pokud budu potřebovat do stěny cokoli instalovat, není to problém. To při použití polysterenu tak snadno nejde,“ doplňuje pan Kohút.

Stavbou pověřil dodavatele ze svého regionu, firmu Bendystav. Její majitel, pan Benčík, vysvětluje výhody tohoto řešení ze svého pohledu realizátora: „Systém je vyroben jako jednodruhový materiál bez nutnosti dodatečného zateplování. Jako firma realizující výstavbu rodinných domů oceňujeme velkou variabilitu všech prvků pro výstavbu i doplňkový materiál. Díky tomu lze provádět různé změny v průběhu výstavby Další výhodou je rychlý postup prací. To znamená zkrácení doby výstavby a zároveň úspora finančních prostředků pro investora. Celou výstavbu rodinného domu pro investora pana Kohúta se podařilo zrealizovat za necelých sedm měsíců od prvního výkopu až po jeho nastěhování,“ uvádí svůj pohled na toto stavení řešení pan Benčík.

Na stavbě bylo použito kromě obvodových tvárnic a vnitřních příček ze systému také několik moderních prvků, které přibyly do portfolia výrobce teprve nedávno. První řadu tvárnic tvoří Ytong Start, která zamezí případnému vzlínání vlhkosti při výstavbě a sníží riziko vzniku plísní v kritických detailech. Pokud je potřeba, používá se k doplnění výškového modulu a zlepšuje izolační vlastnosti paty stěn. Při použití v kombinaci s vápenopískových tvárnicemi nebo keramickými cihlami přináší dokonce více výhod. Důvodem je, že tvárnice Ytong Start mají lepší vodivost ve svislém a zároveň se snadněji zpracovávají.

Celková kvalita provedení byla podpořena i použitím systémových vnějších povrchových úprav. Vnější omítka tepelněizolační od Ytongu zajistí ochranu stěny i při dlouhodobém střídání teplot a vlhkostních poměrů a nabízí pětinásobně lepší tepelnou izolaci oproti běžné lepicí maltě. Společně s výztužnou tkaninou od stejného výrobce tak vytváří perfektní povrch bez prasklin pro dlouhou životnost stěny.

Celkové řešení tak představuje optimální kombinaci pro snadnou, rychlou a kvalitní výstavbu domu, který splňuje požadavky na zdravé a úsporné bydlení.


Sdílejte tento článek

.