Newsroom

Při výstavbě projektu Chytré bydlení® Skvrňany použila společnost Trigema velkoformátové tvárnice Silka Tempo

Chytré bydlení® Skvrňany nebo také zkráceně Bydlení Skvrňany je svěží rezidenční komplex sedmi bytových domů určený všem, kteří touží po velkorysém bydlení s vlastním parkem, skvělou dostupností a variabilním modulovým dispozičním řešením. Do konce roku 2022 zde vznikne více než 200 nových bytů. Obvodové a mezibytové nosné stěny a příčky všech bytových domů jsou z vápenopískových tvárnic Silka a velkoformátových prvků Silka Tempo.

®
®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Šestipodlažní domy jsou citlivě zasazeny do lokality s čistým ovzduším, velkým množstvím zeleně i skvělou dostupností do centra. Dispozice bytů jsou navrženy maximálně variabilně. Princip modulů kombinuje výhody malých i velkých bytů. Právě chytré řešení některých dispozic, které lze v čase modulově spojit či rozdělit, je velkou výhodou bytů. Byty tak lze současně využít jednak pro vlastní bydlení, ale zároveň také k investičním záměrům.

Útulná a kompaktní čtvrť Skvrňany nabízí vysokou úroveň občanské vybavenosti, luxus dostatku parkovacích míst pro své obyvatele i jejich návštěvy i skvělou dostupnost do centra Plzně. Tramvajová zastávka “Skvrňany” je vzdálena pouhých 150 m. Noví majitelé bytů se mohou těšit i na kompletní občanskou vybavenost: k dispozici je například MŠ, ZŠ, supermarkety či zdravotní středisko. Investorem a stavebníkem projektu je společnost Trigema, a.s..

Ing. Lucie Šnajdrová, manažerka velkoformátové výstavby Xella CZ s.r.o. a Xella Slovensko s.r.o k projektu říká: „Trigema je jedním z developerů, který dlouhodobě pracuje s velkoformátovými stavebními prvky Ytong a který velmi dobře zná i přednosti vápenopísku jako stavebního materiálu. Xella spolupracuje se společností Trigema dlouhodobě, přesto je plzeňský projekt Bydlení Skvrňany prvním, na němž tento významný tuzemský investor a developer využil naše velkoformátové vápenopískové tvárnice Silka Tempo.“

Realizace začínala v létě 2021, na jaře 2022 je už hotová hrubá stavba. Dokončení projektu se plánuje v závěru letošního roku. Obvodové zdivo je provedeno ze štíhlých velkoformátových tvárnic Silka Tempo šířky pouhých 180 mm, vnitřní mezibytové stěny jsou z důvodů akustických požadavků standardně z tvárnic Silka Tempo šířky 240 mm. Příčky jsou z tvárnic Silka šířky 80 a 120 mm. Plně se ve všech výškových skladbách nosného obvodového i mezibytového zdiva uplatnily i výškové doplňky k tvárnicím Silka Tempo. „Důvodem jejich použití byla potřeba dodržet výškový modul, který původně počítal s jiným stavebním materiálem. V tomto ohledu vždy říkám, že je v projektu nejlepší počítat s co nejjednodušší produktovou skladbou, ideálním stavem jsou stavby, u nichž není v první a poslední řadě potřeba používat doplňkové tvárnice nižší než 200 mm.“ dodává Ing. Lucie Šnajdrová.

Ing. Radek Sazama, manažer pro klíčové projekty Xella CZ s.r.o. k výstavbě bytových domů v Plzni říká: „Stavba začala v červnu loňského roku a náš materiál začal být zpracováván od září 2021. V polovině dubna je už hrubá stavba hotova a může se začít s omítáním. Celá doba zdění trvala čtyři měsíce a za tu dobu jsme na stavbu dodali cca 2500 m3 tvárnic, z čeho 1890 m3 tvoří vápenopískové zdivo Silka. To je zastoupeno v obvodových konstrukcích, ve vnitřních akustických mezibytových stěnách a v příčkách.“

Stavebník si podle Lucie Šnajdrové na stavbě cení zejména rychlosti a produktivity práce, jejichž zdrojem jsou velké formáty tvárnic a použití minijeřábů. Na stavbě bylo použito až šest mini-jeřábů, zapůjčených investorovi a stavebníkovi společností Xella. Vzhledem k tomu, že společnost Trigema má bohaté zkušenosti s využíváním velkoformátových stavebních prvků, práci s mini-jeřáby její pracovníci hravě zvládli. Díky štíhlým obvodovým stěnám z tvárnic Silka Tempo tloušťky 180 mm se zvětšila i užitná plocha bytů.

Systém Silka Tempo tvoří základní tvárnice, označované jako 1/1, které doplňují tvárnice 1/2 a 1/4. Velkoformátové vápenopískové tvárnice se dají kombinovat s maloformátovými tvárnicemi Silka s výškou 100, 125, 175 a 200 mm. Tím se dají vyskládat jakékoliv výškové moduly. Vše je předem zpracováno do multidisciplinárního modelu BIM přímo kompetenčním centrem Xella. Výsledkem je kromě přesného výkazu výměr zejména soubor výkresové dokumentace se vzorovým rozložením jednotlivých prvků ve stěně. Systém Silka je na stavbě bytových domů v Plzni doplněn o systémové prefabrikované překlady Xella NBP a také o vnitřní nenosné stěny Ytong.

Další informace o bytovém projektu Bydlení Skvrňany naleznete na stránkách www.byty-skvrnany.cz.


Sdílejte tento článek

.