Newsroom

Na svazích Bělé pod Bezdězem se bělají bytové domy z Ytongu

Bělá pod Bezdězem se stala zajímavou lokalitou pro bydlení díky nedaleké Mladé Boleslavi, která je láká dobře placenou prací ve Škodovce.

®

Dominik Rašek •

Bělá pod Bezdězem se stala zajímavou lokalitou pro bydlení díky nedaleké Mladé Boleslavi, která je láká dobře placenou prací ve Škodovce. Na zvýšenou poptávku zareagovala společnost Global Investment s.r.o. a začali v Bělé stavět bytové domy. Jako stavební materiál si kvůli rychlosti a jednoduchosti výstavby zvolili Ytong.

Bytový dům Terasy

První bytový dům Terasy je už dokončen a všech 13 bytů má své nájemníky. Investor totiž byty neprodal do osobního vlastnictví, pouze je pronajímá. Jedním z důvodů jsou i neustále rostoucí ceny bytů, meziročně až o 15 %. Zajímavé je to ale i pro samotné uživatele – řada z nich se za prací stěhuje pouze dočasně a investovat do vlastní nemovitosti zde nechtějí.

Autorem projektu je Ing. arch. Vladimír Kučera z atelieru Archa z Mladé Boleslavi, který nad I. np navrhl tři podlaží, v nichž jsou čtyři menší byty 2+kk (2. np) a devět mezonetových bytů 3+kk (3. a 4. np). Bytový dům stojí v prudkém svahu se skálou, o který se opírá, Proto se 1. np s technickým zázemím a garážemi stavělo formou ztraceného bednění. Pro obvodové zdivo zvolil architekt ve spolupráci s investorem tepelněizolační tvárnice Ytong Lambda YQ tloušťky 450 mm. Mají nejen vynikající tepelněizolační vlastnosti, ale Ing. Libor Čapek, ředitel společnosti Global Investment s.r.o. na nich oceňoval při stavbě rychlost, přesnost a lehké zpracování.

„Jako investor a budoucí majitel současně chci bytový dům, který je energeticky úsporný a který mohu postavit rychle a za rozumné peníze. To materiály Ytong beze zbytku plní. Kromě výše uvedených bytových domů jsem v Bělé pod Bezdězem stavěl z tohoto materiálu i pět řadových rodinných domů a svůj vlastní samostatně stojící rodinný dům. A i tady jsem volil pro obvodové zdivo, příčky a překlady produktu Ytong, ze stejného materiálu mám dokonce i schodiště v domě. U bytového domu Terasy je přístup do mezonetových bytů řešený formou pavlače, která je kryta stínící konstrukcí. A i tady jsem ocenil snadné uchycení markýz a stříšek, které se pak osvědčilo i u rodinných domů,“ říká Ing. Libor Čapek.

Polyfunkční dům a viladům Na Stráni

Autorem projektu dalšího polyfunkčního domu a viladomu Na Stráni, který je nyní ve fázi dokončené hrubé stavby, je liberecká projekční kancelář ANTA – AG, s.r.o. V domě je kromě 12 bytů i místo pro obchodní jednotku. I tento dům je částečně zapuštěn do svahu, ostatně to napovídá už jeho jméno. Výškové řešení je navrženo tak, aby z přízemí mezonetových bytů byl volný výstup na terén za domem, tj. v levé části je do svahu zapuštěná obchodní plocha a v pravé části podlaží s garážemi a garsoniérami, včetně spojovacího krčku.

Svislou nosnou obvodovou konstrukci podlaží nad terénem (v celém půdorysu) navrhl projektant z pórobetonových zdících bloků Ytong Statik tloušťky 300 mm, které jsou doplněny středovými příčnými akustickými stěnami z vápenopískových tvárnic Silka tloušťky 300 mm od téhož výrobce. Jednoduché ztracené bednění monolitických konstrukcí tvoří vyztužené nenosné UPA profily z Ytongu, které minimalizují tepelné mosty.

Zdící bloky Ytong Statik dávají konstrukci stavby potřebnou nosnost a pevnost, vápenopískové tvárnice Silka splňují nejen nejvyšší požadavky na únosnost, ale poskytují i dokonalou protihlukovou ochranu. Mají stejného výrobce i složení, jako pórobeton Ytong, ale investorovi dávají do rukou stavební prvky, které vynikají jak únosností, tak i výbornými akustickými vlastnostmi. Navíc umožňují stavět velmi štíhlé konstrukce.

„Byty polyfunkčního domu a viladomu Na Stráni jsou určeny k prodeji a převodu do osobního vlastnictví. Vyjma garsoniér se jedná o byty, které svou polohou a strukturou evokují bydlení v řadovém domě. Budoucí majitelé dostanou k dispozici kvalitní nemovitost s důrazem na moderní a ekonomicky nenáročné bydlení. Kombinace projektu evokujícího řadový rodinný dům s výhodami bydlení v bytovém domě, tzn: žádné starosti se smluvním zabezpečením dodávek elektřiny, vody a tepla. Žádné složité vyběhávání stavebního povolení a následné kolaudace. Vše bude předem zařízeno od investora stavby a budoucí majitelé budou všechny své záležitosti dojednávat pouze a jedině s ‚provozovatelem‘ technologického srdce budovy. Jako samozřejmost bereme rozvody datových a sdělovacích sítí, zabezpečovací – kamerový systém s pasivním přístupem pro nové uživatele bytů. Výše zmíněné, plus dostatek bezpečných parkovacích míst na vlastním pozemku, s přístupem pouze přes monitorovaný vjezd, bude jistě lákadlem pro nové majitele nebo nájemníky,“ říká Ing. Libor Čapek, majitel společnosti Global Investment s.r.o.


Sdílejte tento článek

.

Články

Mohlo by vás zajímat