Newsroom

Pasivní dům Hviezdoslavov – svépomoc podle vlastního návrhu

Majitelé tohoto rodinného domu měli dost vysoké požadavky. Chtěli dům s dostatkem prostoru pro bydlení, navíc s garáží a podsklepením. Měli jasnou představu, že má být v jednoduchém a moderním stylu.

®

Dominik Rašek •

Majitelé tohoto rodinného domu měli dost vysoké požadavky. Chtěli dům s dostatkem prostoru pro bydlení, navíc s garáží a podsklepením. Měli jasnou představu, že má být v jednoduchém a moderním stylu. A zejména nechtěli, aby pro ně byl zbytečnou finanční zátěž při výstavbě ani užívání. Ze svých požadavků naštěstí neslevili a rozhodli se stavět svépomocí v pasivním standardu se systémem Ytong.

Majitel měl se systémem Ytong již předchozí dobré zkušenosti: „Z Ytongu jsme už jeden rodinný dům stavěli, pak i chatu, proto jsme s materiálem vůbec neváhali,“ uvádí ke svému rozhodnutí při volbě materiálu.

„U tohoto rodinného domu oceňuji, že majitelé dokázali svépomocí postavit architektonicky zajímavý dům – není to běžný katalogový projekt. S výstavbou si skutečně poradili sami – z našich služeb využili pouze výpočet materiálu pro stavbu. Řada stavebníků se na nás obrací i s pomocí při založení rohů stavby a dalšími službami. Zde bylo vidět, že s výstavbou mají již zkušenosti,“ uvádí technický poradce Ytongu Ing. Marek Havier.

Na jejich rozhodnutí se pro Ytong také podílelo to, že představuje ucelený systém, který je ideální pro výstavbu svépomocí a díky němu je hrubá stavba homogenní. Pro výsledné tepelněizolační vlastnosti domu a zdravé klima je právě homogenita zásadní. Se systémem Ytong jí lze dosáhnout i bez velkých nároků na řemeslnou zručnost – má tu výhodu, že všechny díly jsou plně kompatibilní a stejného složení. Nenastává tak riziko tepelných mostů, které vzniká v místě napojení různorodých materiálů s rozdílnými povrchovými teplotami. Důležité je, že se vlastnosti materiálu nemění ani po instalování rozvodů, což přispívá k celkové vzduchotěsnosti obálky domu. Dokladem tohoto faktu je zejména obliba Ytongu u pasivní výstavby. „Chtěli jsme kompletní systém, nekombinovali jsme ho s jinými prvky. A protože jsme chtěli stavět v pasivním standardu, nebylo o čem uvažovat. Dalším velmi zajímavým faktorem při rozhodování byl tepelný odpor tvárnic z tepelněizolační řady,“ doplňuje majitel domu.

Dům je pojat skutečně velmi prostorně, což bývá spojené u nemovitosti se zvýšenými náklady na provoz. V případě pasivní výstavby se toho není třeba obávat. Nyní je kompletní provoz stojí do 2 000 Kč měsíčně za veškerou elektrickou energii, spotřebu vody a další. Což jsou při celkové rozloze podsklepeného domu s podsklepenou garáží velmi příznivé náklady. „Dům v tomto splnil naše očekávání, vytápět jsme museli asi jen šest nebo sedm dní za celou zimu,“ říká majitel.


Sdílejte tento článek

.