Newsroom

Pasivní rodinný dům v Novém Jičíně

Profesionální realizace pasivního rodinného domu v Novém Jičíně může být příkladem, že vyhovět i v mnoha směrech vysokým požadavkům je možné.

®

Dominik Rašek •

Ekonomické, funkční i estetické nároky na bydlení motivují výrobce stavebních materiálů i projekční a stavební společnosti k inovativním řešením a službám v oboru. Profesionální realizace pasivního rodinného domu v Novém Jičíně může být příkladem, že vyhovět i v mnoha směrech vysokým požadavkům je možné.

Lokalita:Nový Jičín
Podlahová plocha bytová:140 m²
Podlahová plocha nebytová:42 m²
Projekt:GADES solution s.r.o.
Použitý materiál Ytong:YTONG P4-500 tl. 300 mm
YTONG P2-400 tl. 200 a 100 mm.

Úsporné řešení od návrhu až po provoz

Projekt byl vytvořen podle klientovy představy inspirované katalogovým domem. Výchozí návrh byl použit jako hrubý základ pro tvarové řešení a dopracován ateliérem podle individuálních potřeb zadavatele. Výsledkem je moderní a nadčasová stavba čistých linií, která je estetická díky preciznímu a promyšlenému provedení funkčních prvků a detailů. Bylo potřeba také vyřešit, že stavební místo má nevhodné hydrogeologické podmínky. Proto byl navržen speciální drenážní systém, který odvádí vodu z podzákladí do speciálních vsaků.
Velký důraz je kladen také na celkovou úspornost. Dům je postaven jako pasivní, byl zde použit bílý pórobeton Ytong se zateplením. V budoucnu by stavba měla být energeticky i částečně soběstačná, protože bude osazená fotovoltaickým systémem, který by měl pokrývat většinu potřeby elektřiny. Dalším inovativním řešením tohoto projektu je aplikace 3D montážní dokumentace, která zpřesnila, zlevnila a usnadnila výstavbu domu.

Precizním zděním k nízkoenergetickému bydlení díky Ytongu


Stavební systém Ytong je pro nízkoenergetické stavění mimořádně vhodný materiál. Jedná se o ucelený sortiment stavebních komponentů „od sklepa až po střechu“. Jednotlivé tvárnice na sebe přesně navazují a hrubá stavba je tak homogenní. Potvrzují to i zkušenosti Ing. Martina Deutsche, Ph.D., jednatele společnosti Gades, která rodinný dům u Nového Jičína projektovala i realizovala: „Se samotným materiálem se stavebním firmám dobře a hlavně přesně pracuje, což je základ každé dobré stavby a pasivního domu obzvlášť. Zde je přesnost a preciznost výstavby základní.“

Tvárnice vynikají také snadnou opracovatelností a tento faktor hraje roli při volbě nejlepšího materiálu pro pasivní dům, jak vysvětluje opět pan Deutsch, který je odborným znalcem se specializací právě na úspory energií a nízkonenergetickou i pasivní výstavbu: „Každý dům obsahuje kromě stavebních prvků i infrastrukturu (vodu, elektřinu, odpady, plyn, vzduchotechniku (rekuperaci). Při vytváření drážek a zapracovávání infrastruktury do stěn nedochází u Ytongu k rozbití vnitřních struktur a ztrátě mechanických, akustických ani tepelně technických vlastností. Tyto parametry jsou pro pasivní domy naprosto zásadní a Ytong je dle našich představ splňuje.“

Výhodou je i to, že materiál má poměrně nízkou hmotnost pro běžnou práci a pro firmy i stavění svépomocí je po řemeslné stránce minimálně náročný. Výsledkem je přesné zdění, které je nezbytné pro zdravé mikroklima v budově a výsledné tepelněizolační vlastnosti.


Sdílejte tento článek

.