Rezidence Diorit nabídne díky tvárnicím Silka perfektní akustiku
Bytový dům Diorit v Brně nese název stavebního kamene, který se v lomu, v němž tato stavba vzniká, těžil po desetiletí. Právě v lomu vyrostl unikátní projekt, navržený architekty ze studia DRNH. Na obvodovém zdivu a mezibytových stěnách jsou použity vápenopískové tvárnice Silka, které zajišťují výbornou akustiku nových bytů a komerčních jednotek.
Rezidence Diorit se letos dokončuje a po kolaudaci nabídne zájemcům 142 bytů, 4 komerční jednotky, a 178 parkovacích garážových míst. Menší byty 1+kk jsou ideální jako startovací nebo investiční, byty s dispozicemi 2+kk až 4+kk s orientací na jih nabídnou novým majitelům balkony nebo terasy. Investorem je akciová společnost Diorit a.s., jejímž jediným akcionářem je PMP Investment Group s.r.o., generálním dodavatelem stavby MORAVOSTAV Brno, a.s. stavební společnost, autorem projektu je DRNH architektonická kancelář.
Bytový dům nebude unikátní pouze svým vzhledem, ten vychází z tvaru bývalého lomu, ale novým majitelům poskytne prestiž a vkusný luxus v podobě ekologického pojetí stavby. Bydlení v kontaktu s přírodou zajišťuje nejen unikátní prostředí bývalého kamenolomu, ale také nádherná uzavřená zahrada. Vytápění je řešeno pomocí tepelných čerpadel země-voda, která v letních měsících zajistí chlazení vybraných bytů. Zelený ráz domu dokonale dotvoří vegetační střecha. Okna budou technicky připravena na instalaci předokenních žaluzií. Vysoký tepelný komfort a maximální provozní úspornost garantuje PENB s nejvyšší třídou A.
Investor kladl po celou dobu důraz na vkusnou a jedinečnou architekturu a nejvyšší kvalitu, cílem byl energetický štítek A, dokonalá akustika a v neposlední řadě hrála velkou roli statika domu včetně požadavků na prostor pro veškeré technologie.
Základem hrubé stavby je monolitická konstrukce, z vápenopískových tvárnic Silka jsou obvodové stěny a mezibytové stěny nového bytového domu. Ing. Jan Zeman, manažer projektu a člen představenstva společnosti Diorit a.s. neměl s vápenopískovými tvárnicemi Silka do stavby bytového domu Diorit moc zkušeností, ale když s myšlenkou použít při stavbě právě tyto tvárnice přišel statik, nápad jej zaujal: „Na svém rodinném domě jsem na základě doporučení použil vápenopískové tvárnice Silka, ale pouze jako akustickou předstěnu k zdivu z pórobetonu Ytong Lambda YQ. Důvod byl prostý – můj dům je otočený k železniční trati, akustika tedy byla pro mne zásadní, a navíc tam už nebyl prostor pro izolant o větší tloušťce. Silka se tenkrát ukázala jako vhodné řešení. Nápad statika použít na našem bytovém domě Diorit právě Silku jsem poměrně rychle přijal, od prvního momentu bylo evidentní, že pro nás bude toto řešení nákladově výhodnější. Jen jsem potřeboval mít jistotu, že to nezkomplikuje harmonogram výstavby. Statik mi potřebnou jistotu svým doporučením dal, pak už jen zbývalo určit možný rozsah. Pro mne byla zásadní akustika, finanční náklady a rychlost výstavby (zhruba v tomto pořadí). Současně nesmíme zapomínat ani na komfort bydlení a s tím spojený přenos telefonního signálu, který přes vápenopískové tvárnice prochází mnohem líp než přes monolitickou konstrukci. Na novém bytovém domě se nám osvědčily i obloukové konstrukce od společnosti Xella, z menších formátů se dal dům hezky tvarovat do oblouků. Ze změny z čistě železobetonové konstrukce na kombinaci železobetonu a Silky jsem měl i obavy, zejména o to, jak se generální dodavatel, potažmo stavbyvedoucí popere s koordinací dodávky monolitů a zedníků pracující se Silkou. Především aby se příliš nepřetahovali o jeřáby a aby na sebe navazovalo zdění a realizace stropních konstrukcí. Mé obavy byly zbytečné, proces výstavby šel skvěle. Na základě těchto pozitivních konstrukcí připravujeme několik dalších projektů a všichni projektanti mají u nich zadání na kombinaci monolitické konstrukce s vápenopískovými tvárnicemi. Také se těším, jak na některé budoucí stavbě vyzkouším i velkoformátové bloky Silka.”
Pavel Červík, manažer pro klíčové projekty společnosti Xella k tomu dodává: „Ano, na bytových domech obvykle doporučujeme velkoformátové tvárnice Silka, ale v případě bytového domu Diorit se vzhledem k zaoblenému tvaru bytového domu efektivním řešením ukázaly klasické maloformátové tvárnice. Na obvodových stěnách jsou použity kombinace tvárnic Silka tl. 200 mm a 250 mm. Na mezibytových stěnách nového bytového domu jsou použity tvárnice Silka tl. 200 mm se vzduchovou neprůzvučností Rw=54 dB, doplněné o akustickou předstěnu ze sádrokartonových desek.“