Newsroom

Rodinný dům u Žďáru nad Sázavou

Manželé ze Žďárska se rozhodli naplnit své představy o bydlení vlastními silami. Svůj atypicky řešený dům nejprve navrhli sami a architekt tuto představu převedl do profesionální podoby.

®
®

Dominik Rašek •

Manželé ze Žďárska se rozhodli naplnit své představy o bydlení vlastními silami. Svůj atypicky řešený dům nejprve navrhli sami a architekt tuto představu převedl do profesionální podoby. Členitá stavba ze čtyř bloků, stavěná svépomocí, a jednovrstvé zdivo bez zateplení, to je zadání přesně pro Ytong.

Projekt:Ing. arch. Jana Handlová
Realizace:svépomocí
Rozměry:rozloha pozemku 1600 m², zastavěná plocha 120m², 4 místnosti a příslušenství
Prvky z Ytongu:obvodové zdivo: Lambda+ tl. 450 mm
vnitřní nosné zdivo: tvárnice PDK 300 mm, Tvárnice Silka 300 mm
příčkovky: 75 mm, 100 mm, 150 mm
nosné i nenosné překlady Ytong.

Přízemní bungalov s velkými francouzskými okny poskytuje kontakt s budoucí zahradou a výhledy do okolní přírody. Dům bude doplněn terasou po celém obvodu a umožní tak přímé propojení s exteriérem. Čtyři spojené bloky s pultovou střechou vytvářejí zajímavě členěný architektonický prostor, jehož výrazným interiérovým prvkem jsou dřevěné stropy. Projekt vyžadoval řadu atypických tvarových řešení, které vznikly napojením jednotlivých bloků.

Snadná opracovatelnost a tvarovatelnost – výhoda u atypických projektů

Systém stavebních komponentů Ytong je u atypických projektů oblíbený pro svou tvarovatelnost – dá se opracovávat řezáním a spotřebuje se téměř všechen. Tenkovrstvé zdění a vzájemná kompatibilita prvků pak umožňuje velmi přesné provedení. Zde navíc stavba probíhala svépomocí – na stavbě pracoval sám majitel domu a najímal si řemeslníky na jednotlivé práce. U stavebních prací zvládl celý dům sám s jedním zedníkem. „Zdění bylo jednoduché, opracování jsme zvládli bez problému. Instalace rozvodů byla velmi rychlá, překvapilo nás snadné sekání drážek,“ říká o svých zkušenostech majitel domu, profesí opravář zemědělských strojů.

Nízkoenergetický dům i bez zateplení

Tepelněizolační tvárnice Ytong umožňují stavět v nízkoenergetickém standardu i bez zateplení. Pórobeton má vynikající tepelněizolační vlastnosti a díky preciznímu zdění je stavba homogenní. Netvoří se tepelné mosty ani v rozích místností či oken. U členité stavby s velkými francouzskými okny je těchto potenciálně kritických míst celá řada. Celkové homogenitě přispívá i to, že materiál si své vlastnosti nechává i po opracování, například po rozvedení instalací.

Vápenopískové tvárnice Silka – bezkonkurenční únosnost

Velké zatížení konstrukcí střechou si vyžádalo použití vápenopískových tvárnic Silka, které vynikají svou únosností a odolají i velkému statickému zatížení. Silka tvoří podpůrnou nosnou konstrukci pro střechu. Střecha a štítové zdi jsou uloženy na železných I profilech, spojených ve čtyři samostatné průvlaky. Tyto průvlaky jsou podepřeny na obvodových zdech a na střední nosné zdi rovněž ze Silky. Střední nosná zeď je díky tomu jen minimálních rozměrů a tvoří obezdění kolem komína.

Podpora a poradenství Ytongu podpořily rozhodnutí vybrat si Ytong

Majitelé při poptávce stavebního materiálu ocenili vstřícný přístup regionálního zástupce, který jim poskytl podporu po celou dobu výstavby. Využili možnosti výpočtu stavebního materiálu a zapůjčení nářadí. Ytong mistři jim také založili rohy stavby a s regionálním zástupcem konzultovali také podpůrnou nosnou konstrukci pro střechu.


Sdílejte tento článek

.