Newsroom

Stavění s Lambdou YQ

Rychlá výstavba s minimem rizik a úsporný provoz jsou základními požadavky, s nimiž přicházejí zájemci o stavbu rodinného domu. Jedním z nejefektivnějších řešení takového zadání je systémové stavění bez dodatečného zateplení.

®

Dominik Rašek •

Rychlá výstavba s minimem rizik a úsporný provoz jsou základními požadavky, s nimiž přicházejí zájemci o stavbu rodinného domu. Jedním z nejefektivnějších řešení takového zadání je systémové stavění bez dodatečného zateplení.

Stavění ze systému stavebních komponentů má řadu výhod, mezi něž patří shodné vlastnosti materiálu – díky tomu je možné zamezit například tepelným mostům v místě napojení nesourodého materiálu. Důležitá je také celková garance výrobce, který věnoval inovacím a vyřešení detailů pozornost a jednotlivé komponenty vyvinul na základě výzkumu a zkušeností z praxe. Rozhodnutí postavit dům z jednoho systému je výhodné také z hlediska eliminace chyb při výstavbě a kvalitní provedení hrubé stavby, včetně detailů. Mnohé systémové prvky také umí ušetřit náklady na specializované firmy a zkrátit čas výstavby.

Příkladem takového přístupu je tento rodinný dům, který je postaven z pórobetonových tvárnic Ytong. „Na stavbu domu byly použity obvodové tvárnice Ytong Lambda YQ 450 mm, vnitřní nosné zdivo a příčky. Z téhož systému je zde i strop a schodiště. Ytong jsme zvolili z důvodu dobrých zkušeností s tímto materiálem. Předností byla jeho snadná opracovatelnost, přesné rozměry, téměř nulový odpad při montáži a samozřejmě také požární odolnost a vhodnost pro jednoplášťové zdivo,“ vysvětluje Martin Pomykal ze stavební firmy Servitium, která byla developerem tohoto projektu.

Jeho slova potvrzují také úsporu času a snadný průběh výstavby s použitím systémových prvků: „Strop i schodiště jsme použili poprvé a byly jsme mile překvapeni snadnou a rychlou montáží, kdy po betonáži prostoru mezi tvarovkami bylo možno téměř hned zakládat další zdivo. Celkové jsme byly spokojeni se všemi službami, které nám byly poskytnuty. Například to byl výpočet spotřeby materiálu, návrh schodiště a kladečského plánu strop a s půjčením pily na opracování tvárnic,“ dodává ke svým zkušenostem Martin Pomykal.

Současnému trendu odpovídá také to, že dům je postaven z tepelněizolačních tvárnic Lambda YQ, které jsou novinkou roku 2016 a získaly řadu odborných ocenění za inovativní výrobek. S nimi je možné stavět bez zateplení, v tomto případě dům splňuje kritéria energetické třídy B. Jednovrstvé zdění je nejen jednodušší o technologický krok zateplování. Materiál samotný má na rozdíl od mnoha kontaktních zateplovacích materiálů téměř neomezenou životnost a stává se tak rozumnou investicí i do budoucího bezstarostného užívání stavby.


Sdílejte tento článek

.

Články

Mohlo by vás zajímat