Newsroom

Ve městě byt, na vsi chata – jde to i bez milionových investic

Majitelé této sympatické chaty, ukryté v zahrádkářské kolonii, trvale žijí v bytě v Plzni. Nejprve si koupili zahradu v nedaleké obci a zalíbilo se jim trávit tu víkendy a volné chvíle, čím dál častěji se jim nechtělo vracet do města.

®

Dominik Rašek •

Majitelé této sympatické chaty, ukryté v zahrádkářské kolonii, trvale žijí v bytě v Plzni. Nejprve si koupili zahradu v nedaleké obci a zalíbilo se jim trávit tu víkendy a volné chvíle, čím dál častěji se jim nechtělo vracet do města. Proto se rozhodli postavit zděnou chatu, která jim bude sloužit jako malé, ale pohodlné rekreační sídlo. Nechtěli se zavázat k hypotéce a dlouhému splácení – proto stavěli svépomocí. Po pár večerech hledání na internetu a pročítání diskusí měli jasno – stavět se bude z Ytongu.

Svépomocné stavění je v Česku známý fenomén, který se těší desítky let oblibě. Důvodů je celá řada – u rekreačního objektu to může být spojeno také s touhou odreagovat se od standardního zaměstnání a věnovat se činnosti, která majiteli přináší uspokojení a radost. V tomto případě pro svépomoc hovořil také rozpočet – majitelé se nechtěli na dlouhé roky zavázat k hypotéce. Pokud by si chatu nechali stavět, odhad nákladů byl o statisíce vyšší. U svépomocného stavění se s náklady vešli do půl milionu a postačil jim úvěr, který budou mít již zanedlouho splacený. „Stavba nás bavila, také jsme chtěli mít vše spolehlivě provedené a mít kontrolu nad kvalitou práce. Určitě tu ale sehrála roli i finanční úspora,“ vysvětluje majitel své rozhodnutí.

Realizační firmu si přizvali pouze k vybudování základové desky. Další práce už zvládali sami manželé, s výjimkou podpory od dodavatele stavebního materiálu, který jim pomohl se založením stavby. „Právě proto, abychom všechno zvládli sami a jednoduše, jsme si vybrali Ytong – viděl jsem spoustu videí a diskusí na internetu, kde bylo zřejmé, že je to jednoduché stavění. Na založení stavby jsme si objednali Ytong mistra, ale tato služba se neplatí, pomoc byla zdarma. Pak jsme vše stavěli s manželkou. Ocenili jsme, že tvárnice jsou lehké – pozemek je ve svahu a materiál jsme museli nosit v rukách. Za tři víkendy jsme měli hrubou stavbu hotovou,“ přibližuje majitel své zkušenosti.

Pro výstavbu zvolili tepelněizolační řadu tvárnic Ytong Lambda YQ, která splnila jejich požadavky na to, že chata bude mít také mimořádně úsporný provoz. Chatu majitelé obývají hlavně v letní sezóně a o prázdninách, kdy odtud pohodlně dojíždějí také do práce, zatímco děti si tu mohou užívat volnosti a přírody. Na víkendy sem však mohou zavítat i v zimě – chatu zařídili elektrickými topnými panely a také klimatizací s tepelným čerpadlem.


Sdílejte tento článek

.