Newsroom

Velkoformáty Ytong a Silka – inteligentní řešení pro developerskou výstavbu nejen vícepodlažních domů

Rychle, přesně, úsporně. Tak by se dal ve třech slovech popsat způsob práce se stavebním systémem Ytong a Silka. Tyto přednosti platí pro všechny výrobky ze sortimentu Ytong a Silka a oceňují je i developeři, kteří s nimi realizují zástavby vícepodlažních domů.

®
®
XEL_POS_4C_R_300 ®

Ondřej Zlatníček •

Velkoformátové prvky snižují pracnost a zvyšují efektivitu výstavby

Velký formát tvárnic a příček a k tomu minijeřáb – to je cesta k rychlé a přesné výstavbě s velkoformátovými prvky Ytong a Silka. Velkoformátové tvárnice a příčky navíc snižují nároky na personál – při práci s nimi stačí méně pracovníků, a také pro ně je díky této technologii práce fyzicky méně namáhavá. Pomocí minijeřábu může člověk zvedat bloky plošně větší, a tím až dvojnásobnou rychlostí roste výstavba a na staveništi stačí poloviční pracovní četa.

Nižší bytové domy se 34 nadzemními podlažími: dokonalá symbióza Ytong Jumbo + Silka Tempo

U rodinných domů a nízkopodlažních bytových domů jsou efektivním prvkem tvárnice Ytong Lambda YQ. U větší výstavby typu bytových domů do čtyř nadzemních podlaží se vyplatí stavět z velkoformátových prvků, díky kterým stavba rychleji roste. Tato forma výstavby navíc šetří čas i při projektování a dá se s nimi dobře a kvalitně připravit i multidisciplinární 3D model v BIM technologii. Obvodové stěny se při podobných projektech zdí z velkoformátových prvků Ytong Jumbo. „Ytong Jumbo se používá všude tam, kde naši zákazníci požadují krátké doby výstavby a zároveň vysokou kvalitu stěn.” říká Ing. Lucie Šnajdrová, manažerka velkoformátové výstavby CZ & SK ve společnosti Xella.

Pro vyšší bytové domy s více než 4 nadzemními podlažími jsou ideální tvárnice Silka Tempo

Tvárnice Silka Tempo mají podobné složení jako Ytong, ale svou únosností až 20 MPa se podobají betonu. Štíhlé stěny přinášejí kromě výborné akustiky a únosnosti i vyšší užitnou plochu v budovaném objektu. Nejhospodárnější řešení vnitřních nenosných a dělících stěn nabízejí příčkové panely Ytong, které jsou součástí velkoformátového sortimentu společnosti Xella. Tyto panely jsou konstrukčně vyztužené a vyrábějí se na míru dle výšky podlaží, přičemž maximální výška je 3 m.

Velkoformátové výrobky jdou ruku v ruce s prvotřídními službami

Stavební firmy si od společnosti Xella mohou zapůjčit veškerou mechanizaci, potřebnou pro velkoformátový výstavbu – v nabídce jsou minijeřáby, kleště, schůdky nahrazující lešení, manipulační vozíky, hevery a další. Součástí dodávky jsou i plány kladení na míru, odborní poradci firmy jsou samozřejmě připraveni poskytnout maximální odbornou podporu.

Kompletní technická podpora pro developery je součástí služeb společnosti Xella

Díky novému konceptu služeb blue.sprint zpracuje Xella v projektové fázi z jakýchkoliv digitálních podkladů model zdiva, tj. digitální “dvojče” stavby. Pokud projektuje projektant developera v BIM, může využít BIM knihovnu s produkty celého Xella sortimentu. V rámci služby blue.sprint může využít například kontroly kolize v návaznosti stěn, návrh optimalizace řešení projektu včetně cenové nabídky a výkazu materiálu. Po stránce výroby je možné získat kladečské a montážní plány stěn z velkoformátových výrobků na základě odsouhlaseného 3D modelu včetně využití možnosti výroby stěnových panelů na míru. V neposlední řadě je třeba zmínit, že Xella jako dodavatel je optimální i z hlediska ekologického – společnost se dlouhodobě zaměřuje na zachování přírodních zdrojů, snížení energie a emisí, čímž přispívá k získání certifikace budov v systémech LEED / Breeam.

U developerského projektu SEKO komplex v Trenčíně jsou na nosné stěny použity velkoformátové vápenopískové tvárnice Silka Tempo, které zde autoři projektu navrhli pro jejich vysokou nosnost a výborné akustické vlastnosti. Obvodové stěny jsou vyzděné z velkoformátových prvků Ytong Jumbo, u kterých kladně hodnotili jejich výborné tepelně-technické vlastnosti. Pro projekt byl zpracován multidisciplinární 3D model v technologii BIM.

Systém velkoformátových vápenopískových tvárnic Silka zkracuje čas zdění až o 60 %, zvyšuje kvalitu stěny a snižuje náklady na financování výstavby.


Sdílejte tento článek

.