Newsroom

Vnitřní zateplení s deskami Multipor bylo jedním z témat letošního Xella Dialogu

Staré domy, byty i chalupy mají své kouzlo. Jedním z častých problémů starších budov jsou chladnější místnosti a nevyhovující energetická náročnost. Jak si s tím poradit, aniž by došlo k narušení vzhledu fasády?

Petra.Cleary •

Řešením je vnitřní zateplení. O tom, kde a jak vnitřní zateplení pomůže či jaké jsou mýty s ním spojené, mluvili na Xella Dialogu Ing. arch. Zuzana Menšíková, technická poradkyně Xella CZ a Ing. Lukáš Sukop, který se věnuje na Fakultě stavební VUT Brno tepelné technice budov.
Obsahem jejich prezentace bylo i téma snížení energetické náročnosti historických a stávajících staveb a řešení kritických detailů pomocí vnitřního zateplení minerálními deskami Multipor či Multipor ExSal Therm. Lukáš Sukop odprezentoval podrobnou analýzu nejproblematičtějšího detailu – dřevěného trámu v obvodové stěně včetně možností jeho optimálního řešení.

Při obnově starších, ale i historických staveb je vnitřní zateplení z pohledu investora, projektanta či památkové ochrany mnohdy jedinou možností, jak významně snížit energetickou náročnost objektu, a přitom udržet původní vzhled budovy. Cílem takového řešení zvýšení energetické hospodárnosti budovy nebo zlepšení tepelné pohody v interiéru a sanování vnitřního povrchu stěn poškozených vlhkostí, plísněmi a případně i nežádoucími solemi za účelem dosažení vhodných hygienických podmínek a tepelné pohody. Vnitřní zateplení lze podle slov Zuzany Menčíkové instalovat v budovách, které jsou památkově chráněné, resp. jejich fasády, ale také na objektech, které nejsou památkově chráněné, ale investor chce spolu s autorem projektu zachovat architektonickou hodnotu fasády budovy. Minerálními deskami Multipor lze z vnitřní strany zateplit i budovy, u nichž není možný přístup k fasádě zvenku.

Pro památkově chráněné objekty vypisuje Ministerstvo kultury ČR dotační tituly
Získání titulu podmiňuje souhlas se záměrem od památkové péče. Jeden z hlavních programů v Čechách je Program péče o národní kulturní památky spravovaný Ministerstvem kultury ČR. Další možností je využití programu Nová zelená úsporám. Na Slovensku je hlavní program Obnovte si svoj dom, který obsahuje čtyři podtituly.

 

Mýty spojené s vnitřním zateplením
Existují určité obavy a rizika spojená s tímto typem izolace. Jedním z nich je kondenzace a plísně – při nesprávném provedení může docházet ke kondenzaci vodních par uvnitř konstrukce, což vede k tvorbě plísní. Dalším je obava ze ztráty vnitřního prostoru, vnitřní izolace ubírá část obytného prostoru, což může být nevýhodné v menších místnostech. Dalším rizikem jsou statické problémy – nadměrná vlhkost může způsobit poškození konstrukce, zejména u staveb s dřevěnými prvky. Řada subjektů má vnitřní zateplení spojené s technologickou náročností: vnitřní zateplení vyžaduje precizní dodržení technologických postupů, aby se předešlo problémům s vlhkostí a kondenzací.

Prověřeným řešením, které se uplatnilo na řadě významných historických a památkových objektů, je zateplení minerálními deskami Multipor. Při vnitřním zateplení obecně je hlavní limitující vlastností kondenzace vodní páry. Zateplení paropropustnými deskami s vhodnými kapilárními vlastnostmi řeší tuto problematiku prostřednictvím aktivního transportu vodní páry a vody bez použití parozábran.

 

Vhodným podkladem pro aplikaci je beton, cihla, pórobeton či vápenopísek. Přídržnost k podkladu musí být minimálně 80 kPa a rovinnost 5 mm na metr. Na stěny se pomocí Multipor lehké malty celoplošně nalepí desky Multipor. Následně se na desky aplikuje, rovněž z Multipor lehké malty, výztužná vrstva s výztužnou tkaninou v tloušťce. Finální povrchovou úpravu může tvořit nátěr, stěrka nebo obklad.

V případech, kdy je stěna vlhká a kontaminovaná solí, se používá systém Multipor ExSal Therm. Stěnu není nutné před aplikací vysušit, ale nesmí být zcela mokrá. Postup aplikace je stejný, jen se používají odsolovací desky Multipor ExSal Therm a malta Multipor ExSal Therm, která má vyšší kapilární vodivost než odsolovací deska. To jí umožňuje absorbovat vlhkost a v ní rozpuštěné soli ze stávajícího zdiva a přenášet je do odsolovací desky. Krystaly solí se usazují v pórech odsolovací desky a vlhkost odchází do prostoru místnosti. Dostatečné větrání místnosti je tedy pro funkci systému nezbytné a zásadní.

Celý záznam prezentace Ing. arch. Zuzany Menšíkové a Ing. Lukáše Sukopa, jako i dalších přednášek on-line konference Xella Dialog 2024, je k dispozici na www.xella-dialog.cz.


Sdílejte tento článek

.