Vysoušení zdiva z Ytongu a Silky po povodních
Patříte-li mezi postižené povodněmi a řešíte opravy pórobetonového či vápenopískového zdiva, můžete kontaktovat naše odborné a technické poradce. Prodiskutují s Vámi dané případy a poradí dle individuálních potřeb.
Pórobeton Ytong a vápenopískové tvárnice Silka jsou minerální stavební materiály, které odolají povodním. Vzniklé zatížení vlhkostí je těmito zděnými stavebními materiály absorbováno do značné míry bez poškození. Stěnové konstrukce z Ytongu a Silky po úplném vyschnutí nadále splňují původní technické požadavky.
Tyto technické informace shrnují často kladené otázky. Poskytují praktické tipy a rady, jak lze opravit poškození stěnových konstrukcí z Ytongu a Silky povodněmi, aby se předešlo dalším škodám.
Vysoušení vlhkých stavebních konstrukcí
Vlhkost interiéru je při úplném promočení stěn v prvních 2 až 4 týdnech vysoká. Doba vysušení závisí hlavně na intenzitě větrání a povětrnostních podmínkách (teplota a relativní vlhkost vnějšího vzduchu).
Po povodních v letních měsících je třeba zajistit, pokud možno stálé větrání. Okna ponechte alespoň pootevřená a dveře v interiéru nechte otevřené úplně. Velmi účinné je vertikální větrání celé budovy od sklepa až po střechu otevřenými střešními okny.
Po povodni v topné sezóně, především v prvních týdnech, je vhodné ve všech místnostech s vlhkými stěnami normálně topit a po jedné až dvou hodinách nechat budovu příčně provětrávat po dobu 5 až 10 minut. V nočních hodinách se doporučuje topení netlumit a větrat ventilačními okny.
V případě, že po vysušení klesnou venkovní teploty pod bod mrazu, může dojít k lokálním poškozením zdiva na vnější straně, které je možné opravit vysprávkovou maltou Ytong BASE TP400. Za 2 až 4 týdny po povodni se ustálí vlhkost povrchu stěn. Sníží se i vlhkost v interiéru, zhruba na úroveň vlhkosti novostavby při prvním nastěhování. Tato vlhkost bude nadále klesat spolu s vysycháním stavby. Při vytápění je nutné dodržovat správný režim větrání. Vlhkost interiéru závisí nejen na stěnách, ale i na ostatních vlhkých plochách (podlahách, stropech).
Nábytek by se měl odsunout od vlhkých stěn alespoň 10 cm, aby mohl i v těchto místech proudit vzduch. Tato vzdálenost by měla být zachována po dobu alespoň 1 roku.
Riziko tvorby plísní je v provlhnutých stavbách vysoké. Pokud dojde k napadení plísněmi, je to známka toho, že stavba není stále dostatečně vysušená. Plísně zlikvidujeme k tomu určenými přípravky a je nutné i nadále zvýšit intenzitu větrání, případně i topení.
Přístroje na vysoušení
Nezávisle na materiálu zdiva může při rychlém a intenzivním vysoušení pomocí vysoušečů dojít k poškození stavebních konstrukcí trhlinami. Použití těchto přístrojů je vhodné, jen pokud se musí zkrátit doba vysoušení povrchů stěn na méně než uvedené 2 až 4 týdny. Zpravidla stačí používat tyto vysoušeče po dobu jednoho týdnu. Odvlhčovače je vhodné použít ve špatně větraných sklepech apod. Při tom by se měly používat jen přístroje, které vedou k povrchovým teplotám zdiva maximálně 40 °C. Vysušovací přístroje nesmějí vypouštět CO2, protože ten může napadnout strukturu zdiva. Doporučujeme použít zářičové vysoušeče místo kondenzačních přístrojů.
Vlastnosti materiálu Ytong a Silka po navlhnutí
Pod vodou materiál úplně provlhne za cca 2 až 3 dny. Rychlost a stupeň nasáknutí závisí na mnoha faktorech, obecně je však nižší než u cihel. V některých případech je vhodné vlhkost prověřit na místě odborníkem.
Pevnost v tlaku
Kontrolní zkoušky prokázaly, že pevnost vodou nasycených tvárnic Ytong podstatně neklesá a je maximálně 20 % pod úrovní průměrné pevnosti. Pokud byly dodržované normami stanovená pravidla pro projektování, není statika stěn při tomto snížení pevnosti tvárnic ohrožená. Po vysušení se pevnost vrátí na původní hodnotu.
V případě pochybností by měl být stav prověřen odpovědným statikem.
Tepelněizolační vlastnosti
Tepelná vodivost se při provlhnutí zvětšuje. Po vysušení klesá a tepelněizolační vlastnosti se vrátí na původní hodnoty.
Protikorozní ochrana vyztužených dílců
Výztuž pórobetonových překladů a panelů Ytong je ošetřená při výrobě speciální protikorozní vrstvou, která je voděodolná.
Omítky
Vnější omítky nebývají většinou poškozené a často je není nutné odstraňovat, někdy je nutné fasádu vyčistit (v případě pochybností se obraťte na výrobce omítky). Vnitřní omítky mohou být vodou narušené a někdy je nutné je opravit (často v případě sádrových).
Keramické obklady, stejně jako dlážděné podlahy, stačí většinou jen vyčistit.
Klasické hliněné omítky neobsahují pojiva a při vystavení vysoké vlhkosti se z velké části rozpouštějí. Hliněnou omítku doporučujeme zcela odstranit až k podkladu a provést nové (hliněné či jiné).
Kontakt s topným olejem
Při kontaktu s topným olejem (naftou), benzínem a lihem nedochází ke ztrátě pevnosti tvárnic a zdiva. Povrchové znečištění olejovými emulzemi je možné odstranit umytím čistou vodou. Zápach a případné ohrožení zdraví v průběhu vysoušení závisí na koncentraci těchto látek ve vzduchu. V tomto případě doporučujeme obrátit se na příslušené instituce (hygienická stanice apod.). Tento problém nezávisí na stavebním materiálu.
Znečištění škodlivými látkami z povodňové vody
Škodlivé látky se při povodni většinou silně zředí a zdivo nepoškodí. K poškození mohou vést koncentrované chemikálie, hlavně kyseliny. V těchto případech je možné posoudit vliv těchto chemikálií na stavbu až po zjištění jejich složení, koncentrace a rozsahu napadnutí konstrukcí.
Výkvěty
Při vysychání úplně promočeného zdiva se mohou na povrchu tvořit skvrny z jemných bílých výkvětů. Jedná se o výkvěty ze solí, které rozpustila voda ve zdivu a transportuje je na povrch (jsou ve všech zdicích materiálech, nezaměňovat za plísně). Po vysušení je možné tyto skvrny (výkvěty) odstranit kartáčem.
Kontaktujte nás
Kontakt na Odborné poradce a Technické poradce ve Vašem regionu:
https://www.xella.cz/cs_CZ/regionalni-zastupci
nebo nám zavolejte na bezplatnou Ytong linku 800 828 828